High school results, summaries and schedules for January 18, 2022
Through:
Wednesday, January 19, 2022 | 00:27
High school
Basketball
Boys
Tuesday’s results
Class 6A
Division 1
Pine-Richland 66, Butler 65
North Hills 63, Seneca Valley 40
Division 2
Baudouin 86, Bethel Park 66
Canon-McMillan 57, Peters Township 44
Upper St. Clair 48, Mount Lebanon 46
Division 3
Fox Chapel 54, Central Catholic 37
Hempfield 82, Greensburg Salem 72
Penn Trafford 56, Norwin 45
Class 5A
Division 1
Albert Gallatin 75, Ringgold 67
Laurel Highlands 75, Connellsville 21
West Mifflin 63, Thomas Jefferson 54
Division 2
New Château 68, Chartiers Valley 59
South Fayette 52, Trinidad 38
West Allegheny on the Moon, ppd.
Division 3
Gateway 56, Franklin Area 35
Kiski Area 77, Latrobe 51
Woodland Hills 52, Penn Hills 47
Division 4
Armstrong at Indiana, ppd.
March 69, Hampton 52
Highlands 70, plum 35
Class 4A
Division 1
Burrell 55, Keystone Oaks 53
Northern Catholic 82, Deer Lakes 67
Freeport 73, Knoch 60
Division 2
Quaker Valley 89, Ambridge 47
Central Valley 49, Castor 47
Montour 82, Hopewell 44
Lincoln Park 58, Blackhawk 55
Division 3
Belle Vernon 68, Elizabeth Forward 48
Young 52, Southmoreland 38
Class 3A
Division 1
Beaver Falls 55, Riverside 41
Ellwood City 49, Laurier 32
Neshannock 63, Mohawk 39
Division 2
New Brighton 65, Freedom 63
Seton LaSalle 65, Avonworth 60
Aliquippa 66, Summit Academy 48
Division 3
Allegheny South 52, Allegheny East 35
Valley from Ligonier to Apollo-Ridge, ppd.
Shady Side Academy 76, Valley 29
Division 4
Charleroi 60, Beth-Centre 29
Brownsville 61, Waynesburg 34
McGuffey in Washington, ppd.
Class 2A
Division 1
Our Lady of the Sacred Heart at Sewickley Academy, ppd.
South side 58, Shenango 52
Springdale 78, Riverview 63
Division 2
North Gate 72, Burgettstown 49
Carlynton 60, Chartiers-Houston 33
Fort Cherry 51, Sto-Rox 46
Division 3
Greensburg Central Catholic 73, Serra Catholic 59
Jeannette 65 years old, Clairton 49 years old
Winchester Thurston 90, propel Braddock Hills 50
Division 4
California 54, Bentworth 47
Jefferson-Morgan at Carmichaels, ppd.
Monessen 66, Frazier 35
Class A
Division 1
Nazareth Prep 57, Cornell 52
Eden Christian 46, Rochester 43
Union 70, West Beaver 39
Division 2
West Greene 70, Avella 69
Bishop Canevin 97, Propel Montour 33
Geibel in Mapletown, ppd.
Division 3
Imani Christian 91, Aquinas Academy 76
Leechburg at the Neighborhood Academy, ppd.
St. Joseph 64, rue Propel Andrew 37
No section
North Allegheny 67, Erie McDowell 37
Wednesday’s program
Class 4A
Division 3
Uniontown at Mt. Pleasant, 7:30 p.m.
Class 3A
Division 2
Avonworth at Freedom, 7:30 p.m.
Division 3
Steel Valley at East Allegheny, 7:30 p.m.
No section
Albert Gallatin at Uniontown, 7:30 p.m.
Belle Vernon at Laurel Highlands, 7:30 p.m.
Brentwood at Chartiers-Houston, 7:30 p.m.
Laurel at Liberty, 7:30 p.m.
Mapletown at Carmichaels, 7:30 p.m.
Northgate at Propel Braddock Hills, 7:30 p.m.
Ringgold in Charleroi, 7:30 p.m.
Slippery Rock at Armstrong, 7:30 p.m.
West Greene at Bentworth, 7:30 p.m.
Southwestern Christian Athletic Conference
Cheswick Christian Academy at Trinity Christian, 5:30 p.m.
Girls
Tuesday’s results
Class 6A
Division 1
Seneca Valley 64, Butler 41
Norwin 29, Penn Trafford 14
Division 2
Township of Peters 70, Canon-McMillan 28
Class 5A
Division 2
Armstrong at Indiana, ppd.
March 57, Hampton 50
Kiski area in Plum, ppd.
Division 3
Albert Gallatin in Uniontown, (n)
Connellsville 59, Laurel Highlands 34
Division 4
Gateway 57, Franklin Area 51
Woodland Hills 72, Penn Hills 46
Class 4A
Division 1
Highlands 60, Deer Lakes 45
Knock 54, Freeport 33
Division 2
Quaker Valley 55, Ambridge 28
Class 3A
Division 1
Freedom 56, Beaver Falls 32
Division 2
Waynesburg 62, Brownsville 29
South Park 65, Charleroi 33
McGuffey in Washington, ppd.
Division 3
Avonworth 37, Shady Side Academy 16
South Allegheny 54, East Allegheny 21
Class 2A
Division 1
South Side 66, New Brighton 9
Division 3
Chartiers-Houston 42, Carlynton 16
Division 4
Apollo-Ridge in Springdale, ppd.
Class A
Division 1
Union 43, Rochester 41
Division 2
West Greene 64, Avella 27
No section
Trinity 60, McKeesport 26
Monessen 50, Frazier 20
Mount Pleasant 44, Derry 37
Fox Chapel 50, North Hills 24
Thomas Jefferson 54, West Mifflin 37
Valley to Ligonier Valley, ppd.
Wednesday’s program
Class 5A
Division 1
Lincoln Park at Oakland Catholic, 6 p.m.
Division 4
Greensburg Salem at Gateway, 7:30 p.m.
Class 4A
Division 3
Southmoreland at Young, 7:30 p.m.
Class A
Division 1
Cornell at Bishop Canevin, 7 p.m.
Out of conference
Fayette South at McKeesport, 7 p.m.
No section
Bishop Canevin at Serra Catholique, 6 p.m.
Central Valley at Shenango, 7:30 p.m.
Ligonier Valley to Jeannette, 6 p.m.
Northgate at Clairton, 6 p.m.
Seton LaSalle at Steel Valley, 6 p.m.
St. Joseph at Apollo-Ridge, 7:30 p.m.
Uniontown, California, 7:30 p.m.
Hockey
PIHL
Tuesday’s results
Class 3A
Canon McMillan 6, Cathedral Prep 5 (OT)
Class 2A
Meadville 5, Montour 2
Class A
Northern Catholic 5, Hampton 4
Quaker Valley 9, Wheeling Central Catholic 3
Class B
Wilmington 8, Burrel 1
Ringgold 14, Trinity 3
To swim
Tuesday’s results
No section
Boys
Hempfield 94, Gateway 89
Girls
Hempfield 96, Gateway 89
wrestling
Tuesday’s results
Class 3A
Section 2A
Baudouin 37 years old, Belle Vernon 36 years old
Class 2A
Section 3B
Mt. Pleasant 76, Youth 0
Wednesday’s program
Class 3A
Section 1A
Armstrong at Indiana, 7 p.m.
Fox Chapel in Hampton, 7 p.m.
Kiski Area at Highlands, 7 p.m.
Section 1B
Franklin Regional at Penn-Trafford, 7 p.m.
Gateway to Plum, 7 p.m.
Penn Hills at Woodland Hills, 7 p.m.
Section 2A
Albert Gallatin at Connellsville, 7 p.m.
West Mifflin at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.
Item 2B
Hempfield at Norwin, 7 p.m.
Latrobe at Greensburg Salem, 7 p.m.
Section 3A
Beaver at New Castle, 7 p.m.
Seneca Valley at Butler, 7 p.m.
West Allegheny to Moon, 7 p.m.
Section 4A
Chartiers Valley at South Fayette, 7 p.m.
Waynesburg at Canon-McMillan, 7 p.m.
Section 4B
Bethel Park in Peters Township, 7 p.m.
Central Catholic at Ringgold, 7 p.m.
Upper St. Clair to Mount Lebanon, 7 p.m.
Class 2A
Section 1A
Chartiers-Houston at Burgettstown, 7 p.m.
Keystone Oaks at South Park, 7 p.m.
Washington at Fort Cherry, 7 p.m.
Section 1B
Bentworth at West Greene, 7 p.m.
Jefferson-Morgan at Frazier, 7 p.m.
McGuffey at Beth-Center, 7 p.m.
Item 2B
Carlynton at Hopewell, 7 p.m.
Quaker Valley at Avonworth, 7 p.m.
South side at Montour, 7 p.m.
Section 3A
Knoch at Summit Academy, 7 p.m.
Northern Catholic at South Allegheny, 7 p.m.
Riverview at South Allegheny, 7 p.m.
Riverview vs. North Catholic, 7 p.m.
Valley at Burrell, 7 p.m.
Section 3B
Mt. Pleasant at Derry, 7 p.m.
Southmoreland at Ligonier Valley, 7 p.m.
Young at Elizabeth Forward, 7 p.m.
No section
Freedom at Fort Cherry, 8 p.m.
All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email [email protected].
Comments are closed.